118N rodem z Wielkopolski zawita do Warszawy

11 czerwca na tegorocznych targach ITM, został zaprezentowany najnowszy tramwaj wyprodukowany przez Fabrykę Pojazdów Szynowych.

118N „Puma” – bo o nim mowa, jak o nim mówi Bogdan Pohl z poznańskiej Fabryki Pojazdów Szynowych:

To najnowocześniejszy i najlepszy tramwaj w Polsce

 

Taken from transport.wroc.biz
Tramwaj 118N „Puma”
Fot. Phototrans.eu

Tramwaj ten o trójczłonowej konstrukcji ma 30 metrów długości i prawie 2,5 metra szerokości. Jest w stanie przewieźć 218 pasażerów. Miejsc siedzących jest 64, stojących – 154. Udział niskiej podłogi wynosi 67 proc. powierzchni tramwaju – podłoga znajduje się na zmiennej wysokości – od 300mm (w wejściach) przez 360mm (w przedsionkach), 440mm (nad wózkami tocznymi) do 580mm (nad wózkami napędowymi), przy czym nad wózkami tocznymi podłoga podnosi się łagodnie (bez schodków), natomiast w członach skrajnych (nad wózkami napędowymi) część wysokopodłogowa jest oddzielona jednym stopniem od niskopodłogowej.

Taken from transport.wroc.biz
Wnętrze tramwaju 118N „Puma”
Fot. Phototrans.eu

Wagon posiada impulsowy układ rozruchu oparty o tranzystory IGBT produkcji IEL i napędzany jest 4 silnikami asynchronicznymi prądu przemiennego o mocy 95kW każdy.

We wnętrzu postawiono głównie na układ siedzeń 2+2, przez co zmniejszone zostały przejścia. 118N został wyposażony w 5 zespołów drzwiowych, odskokowo-przesuwnych , napędzanych maszynami drzwiowymi firmy BODE (podobnymi do tych zastosowanych w Škodach 16 T)

Tramwaj po przejściu niezbędnych badań homologacyjnych, „Puma” trafi najpierw na poznańskie tory gdzie czekają ją jazdy próbne, a potem w końcu trafi do Warszawy.

Źródła:
tuTej.pl
KM-Forum
TramWar
Infobus

[PS.] Podziękowania za cynk, dla mibars`a.

Wpis ten pojawił się pierwotnie na łamach serwisu Busnews, pierwowzoru portalu Transportnews.

blog comments powered by Disqus