Tablice przystankowe LED

Tablica LED na przystanku "Mehoffera 05". fot. Janusz Jakubowski.To część składającego się na wiele elementów, systemu dynamicznej informacji pasażerskiej stosowanego w komunikacji miejskiej. W niniejszym artykule przybliżymy nieco informacji o tablicach przystankowych montowanych na przystankach.

Tablice przystankowe są ważną częścią rozbudowanego Systemu Informacji Pasażerskiej. Montowane są na przystankach, węzłach przesiadkowych, peronach, czy na dworcach i służą do wyświetlania informacji dotyczących rozkładu jazdy z danego stanowiska, przystanku, lub peronu. Wyświetlane na nich informacje dotyczą przewidywanego, lub rozkładowego czasu odjazdu/przyjazdu danej linii środka komunikacji zbiorowej. Na tablicy wyświetlana może być także dodatkowo nazwa przystanku na którym znajduje się dana tablica wraz z aktualną godziną. Tablice mogą również wyświetlać informacje przydatne dla pasażerów, np. specjalnie redagowane przez centralę ruchu, informacje o utrudnieniach, czy mniej użyteczne – jak np. reklamy tekstowe.

Budowa tablic przystankowych LED nie różni się zbytnio od zwyczajnych tablic kierunkowych stosowanych w pojazdach komunikacji miejskiej. Różnicą jest głównie ilość modułów matrycy, podzielonych na sekcje do wyświetlania odpowiednich treści, jak numer linii, kierunek, przypuszczalna godzina przyjazdu/odjazdu, lub za ile minut możemy się spodziewać danej linii na tym konkretnym przystanku. W tablicy przystankowej znajduje się moduł transmisyjny do łączenia się z centralą sterowania wyświetlaczami, dodatkowy moduł pamięci, umożliwiający na przełączenie się w awaryjny tryb pracy tablicy, w przypadku, gdy łączność z serwerem zostanie przerwana. Układ procesorowy wewnątrz wyświetlaczy kontroluje tryb pracy systemu chłodzenia, temperaturę wewnątrz urządzenia i dzięki oprogramowaniu sterującym – umożliwia na zdalną diagnostykę i sterowanie wyświetlaną na nich treścią.

W tablicach stosuje się diody LED o podwyższonej jasności i dużym kącie świecenia, by zapewnić bardzo dobrą czytelność tekstu z dużej odległości, niezależnie od warunków atmosferycznych. Tablice takie są wyposażone w czujnik natężenia światła, który dostosowuje jasność diod w zależności od pory dnia. Sam sposób ich wyświetlania jest identyczny jak w diodowych tablicach kierunkowych LED – napis na tablicy tworzony jest poprzez włączenie odpowiednich diod znajdujących się na matrycy. O tym, które z nich mają się włączyć, a które nie, decyduje program komputerowy w centrali sterowania systemem, do którego wgrane są odpowiednie instrukcje. Matryca osłonięta jest poliwęglanową płytą antyrefleksyjną.

Tablice mogą się łączyć z centralą poprzez sieć LAN, RS485, światłowód, lub poprzez modem GSM/3G. Tablice mogą być montowane na konstrukcji słupkowej, w pylonach, lub w ścianie.

blog comments powered by Disqus